12. ročník festivalu [fjúžn]

V termíne od 21. do 28. apríla 2017 sa uskutoční v Bratislave už 12. ročník festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku a ktorého témou bude tento rok INTEGRÁCIA.

Hlavným cieľom festivalu je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.


Migrácia a integrácia cudzincov sú akoby spojené nádoby. Veľa sa u nás v poslednom čase diskutovalo o tom, či by sme mali prijímať migrantov a utečencov, z akých krajín a v akom počte. Oveľa menšia pozornosť sa však venuje ich životu na Slovensku. Čo sú predpoklady úspešného začlenia migrantov do spoločnosti? Čo všetko môže spraviť krajina pre cudzincov, aby sa tu cítili ako doma? Aké sú príklady úspešnej integrácie cudzincov? Môže práve integrácia predchádzať kultúrnym konfliktom a neznášanlivosti? Na Slovensku stále žije pomerne malý počet migrantov. Počas 12. ročníka festivalu [fjúžn] sa však chceme zamerať práve na to, ako sa im u nás žije. Čo robíme a čo nerobíme pre ich integráciu? Kde vidia prekážky oni? Sú úspešní vďaka našej pohostinnosti alebo napriek našej uzavretosti?

Festival finančne podporili: Fond na podporu umenia, ERSTE Foundation,Úrad vlády SR, Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život, Bratislava - Magistrát hlavného mesta SR, EEA and Norway Grants

Mediálni partneri: Rádio_FM, Denník N, Welcome to Bratislava,PREDPREDAJ.SK

Partneri: BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, ibis Bratislava Centrum, Goethe-Institut Bratislava, Nadácia otvorenej spoločnosti, SISUMMA, International events in Bratislava - parties, trips, gatherings,Creative Mornings Bratislava, BRaK - Bratislavský knižný festival,literarnyklub.sk, Kto pomôže?, kozmik, PechaKucha Night Bratislava, Dobrý trh na Jakubáku!, PDCS, International Organization for Migration - Slovakia, Ifjú Szivek Táncszínház - Tanečné Divadlo, SND, Stará tržnica,KC Dunaj, Dom Quo vadis, FUGA, Kalab, NU DANCE FEST 2017