Studio Hrdinů: Bílí psi a černý kočky (CZ)

28. Apríl / 19:00 / Slovenské národné divadlo 

"Kamarádíček už neukazuje svoji slušnost a vzdělanost, kterou ho bílí naučili. Už mu zase z očí kouká ten starej dobrej kanibal."

Cesta k predsudkom a podľahnutiu rasovým stereotypom je jednoduchá, podobne ako základ nášho príbehu. Zjednodušovanie, generalizácia a bagatelizovanie v nás dokážu hlboko zakoreniť kultúrnu ignoranciu a nepochopenie, ktoré vyplávajú na povrch v miestach nadreálne ladeným detektívnym príbehom Davida Jařaba. Má v sebe biely Európan zakorenené predsudky alebo len znova ožívajú spodné prúdy mentálneho fašizmu v nás?
Afričan Akin Musa prišiel vo svojej vlasti o ženu a dieťa a teraz "v srdci Európy" našiel nový vzťah s beloškou. Jedného dňa polícia našla jeho partnerku mŕtvou a Akin skôr ako na svoj žiaľ, musí myslieť na to, ako sa obhájiť. Atmosféra v cele predbežného zadržania je o to ťaživejšia, že v prúde spomienok a výčitiek sa zjavuje postava jeho mŕtvej africkej ženy; jeho vnútorný hlas, ktorý spochybňuje hodnoty európskeho šťastia a úspechu, za ktorými sa vydal.
Nová hra Davida Jařaba je príbehom o vine a nevine, o predsudkoch a empatii, ale predovšetkým o komplikovanosti týchto entít v kontexte postkoloniálneho vývoja sveta.

Hosťovanie divadla Studio Hrdinů.
Autor: David Jařab
Réžia: David Jařab
Kostýmy: Zuzana Formánková
Hudba: Jakub Kudláč
Dramaturgia: Jan Horák
Scenár, scéna: David Jařab
Masky: Dorota Březinová
Asistent réžie: Tomáš Janáček, Oleksanda Sydorenko
Preklad anglických titulkov: Ema Katrovas
Hrajú: Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková, Jindřiška Křivánková
-----------------
Predstavenie sa uskutoční v spolupráci so SND / Slovenským národným divadlom v rámci 12. ročník festivalu [fjúžn].