Fotograf Aleš Vojtášek prináša príbehy dôvery do ulíc. Výstava vo verejnom priestore zobrazuje ľudí, ktorí aj napriek svojmu zahraničnému pôvodu ostali verní Slovensku.

Od pondelka 23. 4. 2018  budete v bratislavských uliciach stretávať tváre ľudí, pre ktorých je dnes už Slovensko domovom. Fotografický projekt Aleša Vojtášeka zachytáva osobnosti, ktoré pochádzajú z rôznych krajín, no rozhodli sa žiť práve u nás. Pôsobivé portréty fotograf netypicky vystavuje formou citylightov v historickom centre hlavného mesta. Tento prístup je výnimočný aj tým, že využitie reklamných plôch v Bratislave v tomto rozmere a v čisto autorskom koncepte je prelomové. Vzniká tak akási pouličná galéria, voľne dostupná všetkým.

Fotografický projekt trʌst Aleš Vojtášek vytvoril v rámci multižánrového festivalu [fjúžn] ako akési voľné pokračovanie portrétnej série I AM IN, s ktorou sa na festivale predstavil minulý rok. Na rozdiel od minuloročného projektu, ktorý prezentoval integráciu desiatich osobností, ktoré menia a obohacujú svojou prácou slovenskú spoločnosť na základe konkrétneho hmotného prínosu, v projekte trʌst sa autor rozhodol na daný fenomén pozrieť abstraktnejšie, o to však obšírnejšie. Rodina, láska, socializácia, sociálne štruktúry, osobné a pracovné plány - všetko, čo tvorí náš každodenný život. Dôvera, téma aktuálneho ročníka festivalu, sa stala istým pojítkom novej kolekcie portrétov a v najrôznejších podobách sa zrkadlí v konkrétnych životných príbehoch.

Portrétované osobnosti si zvolili Slovensko za svoju domovinu, za miesto svojej osobnej či kariérnej pôsobnosti a aj napriek zahraničnému pôvodu Slovensko pre nich predstavuje domov, miesto spojené s pocitom dôvery, bezpečia a prijatia. Na fotografiách Vojtášek zachytáva známu moderátorku z balkánsko-maďarskej rodiny, hudobníka s vietnamskými koreňmi, ale aj francúzskeho cukrára či vincúra pôvodom z Macedónska.

Tieto osudy sú živou a dynamickou súčasťou našej spoločnosti, čo umelec zohľadnil aj pri inštalácií - z ohraničeného priestoru galérie sa tentokrát posunul bližšie k ľuďom. Ulice a námestia sú už zo svojej dynamickej podstaty rozličných životných príbehov plné. Citylighty, primárne slúžiace ako médium na šírenie reklamy, poslúžia na ušľachtilejší cieľ. Ulice mesta sa tak zmenia na istú pouličnú galériu a tak ako aj v bežnom živote nám umožnia stretnutie s daným príbehom na miestach, kde prirodzene patrí, vzniká.

Výtvarník a fotograf Aleš Vojtášek sa svojou tvorbou zameriava najmä na umeleckú a módnu fotografiu. Pre jeho tvorbu je vždy typický aj druhý plán a diela reflektujúce dobu. Projekt trʌst vytvoril ako osobnú umeleckú rekaciu na tému Dôvera, ktorej je venovaný 13. ročník festival [fjúžn]. Festival organizuje Nadácia Milana Šimečku a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.
Aminata a Fatou Diarra, študentky (SN/IT/SK)

Aminata, staršia zo sestier, prišla na svet v Taliansku, Fatou je však rodená Slovenka. Ich otec pochádza zo Senegalu a v našej krajine sa ocitol vďaka štúdiu. Slovensko si obľúbil natoľko, že sa tu rozhodol žiť. Obe sestry sú ešte študentky a všetko majú zatiaľ pred sebou, jedno však vedia už dnes - za svoj domov považujú Slovensko.

Anh Doan, head account manager (VN)

Aničkini rodičia pochádzajú z Vietnamu, ich cesty sa pretli až na Slovensku, a tak je z nej Slovenka. Odjakživa pracuje v reklamnej agentúre a aj po ôsmich rokoch v reklamnej brandži robí stále svoju prácu rada. Na tejto práci je podľa nej krásne, ako sa vám rozširujú obzory, spoznávate nových ľudí a ako sa prepájajú rôzne svety.

Jasmina Alagič, moderátorka (DE/BA/HU)

Jasmina sa narodila v Stuttgarte v Nemecku do bosniacko-maďarskej rodiny. Vyrastala na Slovensku a od detstva sa venovala umeniu - hre na flautu, saxofón, pôsobila v Divadle LUDUS a navštevovala hodiny hip-hopu. Dnes pôsobí ako moderátorka, modelka, je finalistkou Miss Universe 2009 a aktuálne moderuje speváckú súťaž SuperStar.

Karen Henderson, politologička a univerzitná pedagogička (UK)

Karen nastúpila na Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov FSEV Univerzity Komenského na konci roku 2013, keď sa po dlhoročnej spolupráci s Ústavom presťahovala do Bratislavy. Predtým pôsobila od roku 1990 na University of Leicester vo Veľkej Británii. Medzi jej výskumné záujmy patrí domáca politika SR a rozširovanie EÚ s dôrazom na euroskeptické politické sily a vplyv domácej politiky na rozhodovacie procesy EÚ. Často debatuje o britskej politike v slovenskej televízii, rozhlase a novinách.

Lilit Mamikonyan, digital banking expert (AM)

Pochádza z Arménska, spolu s rodinou sa na Slovensku usadila, keď tu jej otec získal prácu. Malo to byť na dva mesiace a dnes už je to viac ako dvadsať rokov. Študovala diplomaciu s cieľom pracovať na medzinárodnej úrovni, no dnes pracuje ako expertka na development digitálnej banky.

Mário "Smasho" Smashing, hudobník (VN/SK)

Pracuje ako castingový agent a pôsobí v kapele Lavagance, kde hrá na gitaru a klávesy. Pochádza zo slovensko-vietnamskej rodiny a prvýkrát svojho otca stretol až v roku 2016. Ten v Československu pracoval ako čašník a do Vietnamu sa vrátil v roku 1979. Mário ho našiel až po ôsmich rokoch pátrania.

Nastaran Motlagh, komička (IR)

Nasi prišla na Slovensko s rodičmi z Iránu, keď mala 15 rokov a v jej krajine práve potlačili revolúciu. V Bratislave študuje politickú vedu a medzinárodné vzťahy a venuje sa stand up komédii, ku ktorej ju priviedol starší brat. Vystupuje v slovenčine a angličtine, predstavila sa na pódiách na Slovensku, v Rakúsku, Českej republike.

Omar Mirza, kurátor (LB)

Exotické meno Omar "zdedil" po svojom otcovi, pôvodom Libanončanovi. Ten sa s jeho matkou zoznámil ešte počas štúdií na Slovensku. Ich syn vyrastal v Bratislave aj v Bejrúte. Vyštudoval dejiny umenia na Viedenskej univerzite, aby napokon zakotvil ako kurátor v Nitrianskej galérii. Má za sebou viacero kurátorských aktivít doma i v zahraničí a venuje sa výtvarnej kritike. V roku 2017 získal cenu ASK? pre mladých kritikov. Pôsobil v rôznych médiách ako tvorca a moderátor relácií o umení, pracuje ako externý moderátor na Rádiu Devín. Vo voľnom čase hrá na bicie v punkovej kapele Kotúče DM.

Sali Salihi, vincúr (MK)

Macedónčan Sali sa na Slovensku usadil takmer pred dvadsiatimi rokmu. Spolu s manželkou a dvoma dcérami sa venujú prevádzke Vinárstva Mrázik, ktoré patrí k devínskym vinárstvam s najstaršou tradíciou. Ich ríbezlák žne úspechy po celom svete, na medzinárodnej súťaži ovocných a hroznových vín v USA vyhral prvenstvo spomedzi 900 vzoriek.

Yoann Messelmi, cukrár (FR)

Yoann mal ku gastronómii blízko už od detstva, vzťah ku kvalitnej kuchyni mu odovzdal otec - špičkový kuchár. Cukrársky diplom získal v rodnom Bretónsku, neskôr pracoval v Paríži u tých najlepších cukrárov. Dnes spolu s partnerkou Barborou v Bratislave vlastní cukráreň, v ktorej približujú Slovákom čaro parížskych cukrární.