Fotograf Aleš Vojtášek prináša príbehy dôvery na peróny. Výstava vo verejnom priestore zobrazuje ľudí, ktorí aj napriek svojmu zahraničnému pôvodu ostali verní Slovensku.

Od 4. 7. 2018 budú Trenčiansku stanicu spestrovať tváre ľudí, pre ktorých je dnes už Slovensko domovom. Fotografický projekt Aleša Vojtášeka zachytáva osobnosti, ktoré pochádzajú z rôznych krajín, no rozhodli sa žiť práve u nás. Pôsobivé portréty fotograf netypicky vystavuje formou veľkoformátových tlačí, inštalovaných na perónoch Trenčianskej stanice. Stanicu tak obohatí akási outdoor galéria, voľne dostupná všetkým.

Fotografický projekt trʌst Aleš Vojtášek vytvoril v rámci multižánrového festivalu [fjúžn] ako akési voľné pokračovanie portrétnej série I AM IN, s ktorou sa na festivale a následne aj na Trenčianskej stanici predstavil minulý rok. Na rozdiel od minuloročného projektu, ktorý prezentoval integráciu desiatich osobností, ktoré menia a obohacujú svojou prácou slovenskú spoločnosť na základe konkrétneho hmotného prínosu, v projekte trʌst sa autor rozhodol na daný fenomén pozrieť abstraktnejšie, o to však obšírnejšie. Rodina, láska, socializácia, sociálne štruktúry, osobné a pracovné plány - všetko, čo tvorí náš každodenný život. Dôvera, téma 13. ročníka festivalu, sa stala istým pojítkom novej kolekcie portrétov a v najrôznejších podobách sa zrkadlí v konkrétnych životných príbehoch.

Portrétované osobnosti si zvolili Slovensko za svoju domovinu, za miesto svojej osobnej, či kariérnej pôsobnosti a aj napriek zahraničnému pôvodu Slovensko pre nich predstavuje domov, miesto spojené s pocitom dôvery, bezpečia a prijatia. Na fotografiách Vojtášek zachytáva známu moderátorku z balkánsko-maďarskej rodiny, hudobníka s vietnamskými koreňmi, ale aj francúzskeho cukrára, či vincúra pôvodom z Macedónska.

Tieto osudy sú živou a dynamickou súčasťou našej spoločnosti, čo umelec zohľadnil aj pri inštalácií - z ohraničeného priestoru galérie sa tentokrát posunul bližšie k ľuďom. Ulice, námestia, peróny sú už zo svojej dynamickej podstaty rozličných životných príbehov plné. Peróny, primárne poskytujúce zázemie cestujúcim v rámci nástupu, prestupu, či krátkeho oddychu, poslúžia tentokrát na ušľachtilejší cieľ. Stanica sa tak zmenila na galériu s ambíciou nás edukatívne, či kultúrne obohatiť, a tak, ako aj v bežnom živote, nám výstava sprostredkuje stretnutie s daným príbehom na voľne dostupnom mieste, kde prirodzene patrí, vzniká.

Výtvarník a fotograf Aleš Vojtášek sa svojou tvorbou zameriava najmä na umeleckú a módnu fotografiu. Pre jeho tvorbu je vždy typický aj druhý plán a diela reflektujúce dobu. Projekt trʌst vytvoril ako osobnú umeleckú reakciu na tému Dôvera, ktorej bol venovaný 13. ročník festivalu [fjúžn].Aminata a Fatou Diarra, študentky (SN/IT/SK)

Aminata, staršia zo sestier, prišla na svet v Taliansku, Fatou je však rodená Slovenka. Ich otec pochádza zo Senegalu a v našej krajine sa ocitol vďaka štúdiu. Slovensko si obľúbil natoľko, že sa tu rozhodol žiť. Obe sestry sú ešte študentky a všetko majú zatiaľ pred sebou, jedno však vedia už dnes - za svoj domov považujú Slovensko.

Anh Doan, head account manager (VN)

Aničkini rodičia pochádzajú z Vietnamu, ich cesty sa pretli až na Slovensku, a tak je z nej Slovenka. Odjakživa pracuje v reklamnej agentúre a aj po ôsmich rokoch v reklamnej brandži robí stále svoju prácu rada. Na tejto práci je podľa nej krásne, ako sa vám rozširujú obzory, spoznávate nových ľudí a ako sa prepájajú rôzne svety. 

Jasmina Alagič, moderátorka (DE/BA/HU)

Jasmina sa narodila v Stuttgarte v Nemecku do bosniacko-maďarskej rodiny. Vyrastala na Slovensku a od detstva sa venovala umeniu - hre na flautu, saxofón, pôsobila v Divadle LUDUS a navštevovala hodiny hip-hopu. Dnes pôsobí ako moderátorka, modelka, je finalistkou Miss Universe 2009 a aktuálne moderuje speváckú súťaž SuperStar.

Karen Henderson, politologička a univerzitná pedagogička (UK)

Karen nastúpila na Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov FSEV Univerzity Komenského na konci roku 2013, keď sa po dlhoročnej spolupráci s Ústavom presťahovala do Bratislavy. Predtým pôsobila od roku 1990 na University of Leicester vo Veľkej Británii. Medzi jej výskumné záujmy patrí domáca politika SR a rozširovanie EÚ s dôrazom na euroskeptické politické sily a vplyv domácej politiky na rozhodovacie procesy EÚ. Často debatuje o britskej politike v slovenskej televízii, rozhlase a novinách.

Lilit Mamikonyan, digital banking expert (AM)

Pochádza z Arménska, spolu s rodinou sa na Slovensku usadila, keď tu jej otec získal prácu. Malo to byť na dva mesiace a dnes už je to viac ako dvadsať rokov. Študovala diplomaciu s cieľom pracovať na medzinárodnej úrovni, no dnes pracuje ako expertka na development digitálnej banky.

Mário "Smasho" Smashing, hudobník (VN/SK)

Pracuje ako castingový agent a pôsobí v kapele Lavagance, kde hrá na gitaru a klávesy. Pochádza zo slovensko-vietnamskej rodiny a prvýkrát svojho otca stretol až v roku 2016. Ten v Československu pracoval ako čašník a do Vietnamu sa vrátil v roku 1979. Mário ho našiel až po ôsmich rokoch pátrania.

Nastaran Motlagh, komička (IR)

Nasi prišla na Slovensko s rodičmi z Iránu, keď mala 15 rokov a v jej krajine práve potlačili revolúciu. V Bratislave študuje politickú vedu a medzinárodné vzťahy a venuje sa stand up komédii, ku ktorej ju priviedol starší brat. Vystupuje v slovenčine a angličtine, predstavila sa na pódiách na Slovensku, v Rakúsku, Českej republike.

Omar Mirza, kurátor (LB)

Exotické meno Omar "zdedil" po svojom otcovi, pôvodom Libanončanovi. Ten sa s jeho matkou zoznámil ešte počas štúdií na Slovensku. Ich syn vyrastal v Bratislave aj v Bejrúte. Vyštudoval dejiny umenia na Viedenskej univerzite, aby napokon zakotvil ako kurátor v Nitrianskej galérii. Má za sebou viacero kurátorských aktivít doma i v zahraničí a venuje sa výtvarnej kritike. V roku 2017 získal cenu ASK? pre mladých kritikov. Pôsobil v rôznych médiách ako tvorca a moderátor relácií o umení, pracuje ako externý moderátor na Rádiu Devín. Vo voľnom čase hrá na bicie v punkovej kapele Kotúče DM.

Sali Salihi, vincúr (MK)

Macedónčan Sali sa na Slovensku usadil takmer pred dvadsiatimi rokmu. Spolu s manželkou a dvoma dcérami sa venujú prevádzke Vinárstva Mrázik, ktoré patrí k devínskym vinárstvam s najstaršou tradíciou. Ich ríbezlák žne úspechy po celom svete, na medzinárodnej súťaži ovocných a hroznových vín v USA vyhral prvenstvo spomedzi 900 vzoriek.

Yoann Messelmi, cukrár (FR)

Yoann mal ku gastronómii blízko už od detstva, vzťah ku kvalitnej kuchyni mu odovzdal otec - špičkový kuchár. Cukrársky diplom získal v rodnom Bretónsku, neskôr pracoval v Paríži u tých najlepších cukrárov. Dnes spolu s partnerkou Barborou v Bratislave vlastní cukráreň, v ktorej približujú Slovákom čaro parížskych cukrární.